Translate

Предприемач - започнете свой бизнес | dLambow


Предприемач и предприемачество - започнете, управлявайте и развивайте свой бизнес


Какво е предприемачество?

Предприемачеството, разбирано като създаване на нов бизнес и мениджмънтът разбиран като управление на действаща фирма, са основни бизнес дисциплини на 21 век. Но същността на предприемачеството трябва да се приема по-скоро като социално психологическо явление, отколкото като икономическо явление.

Възникване на предприемачество

Предприемачеството възниква около 17 век във връзка с изпълнение да договори за строителство или доставка на стоки на фиксирани цени. Обикновено тези договори са се сключили с правителствата. Предприемачът може и да не е собсвеник на създаваното и обновяваното преприятие.

От кога се появява бизнес предприемача като enterpreneuer?

Думата предприемач в бизнеса произтича от френското "enrepreneuer" и в буквален превод означава посредник между две страни. С това си значение то се пренася през вековете, като съдържателната му страна разкрива една от най-присъщите му характеристики, а именно - получаването на значителна част от печалбата (приблизително една четвърт) от посредника в даден бизнес при изпълнението на задачата му по продажбата на определената стока. Тя се е заплащала като компенсация от страна на собственика на стоката, заради поетия от страна на посредника бизнес риек.

Предприемач и предприемачество
Предприемач и предприемачество

 

Понятието "предприемач" - значение

Терминът предприемач се налага през средните векове и се отнася за организаторите и строителите на големи архитектурни проекти, като катедрали, базилики, фортове, градски обществени сгради и пр. За негов създател се приема френският учен икономист Ришар Кантилнон, който приема "поемането на риск" от страна на бизнес предприемача като най-важна и съществена негова характеристика.

В началото па 19-ти век Жан Баптист Сей въвежда ново тълкуване на бизнес предприемачеството като функция на тези, които имат нужда от капитал, в отличие от тези, които го притежават. Той посочва, че именно дейността па английските предприемачи е в основата на индустриалното развитие на Англия, определяйки му ролята на интегриращ фактор на трите основни производствени елемента - земя, капитал, труд.


Приемачески тези

В творчеството на Хайек, представител на новоавстрийската школа, откриваме три основополагащи за развитието на приемачеството тези:

Откривателство

Разделението на знанието и неговата роля в процеса на откривателството, което означава, че знанието, нужно на предприемача, е знание за това къде да се "търси знание", а не самата пазарна информация. Такова знание по своя характер е неявното знание;

Индивидуализъм

Индивидуализмът, което означава, че всеки индивид трябпа да преследва своя интерес и собствените си бизнес планове, което от практическа гледна точка означава:

  • - правото на собствен избор;
  • - правото на собственост;
  • - свобода на инициативата;
  • - свободата на договаряне;
  • - свободата на придвижване

Ролята на предприемача в бизнес конкуренцията като процедура на откритие, което практически означава, че на конкуренцията трябва да се гледа като на процедура на откриване на такива факти, които, ако не стигнеш до нея, не биха били известни на никого или най-малкото, не биха били използвани.

Иновации

В основата на развитието, стои способността на човека да създава и въвежда в употреба нови неща, т. е, "осъществяване на нови комбинации" или "иновации", разглеждани като:

  • - още неизвестно за потребителите благо;
  • - внедряване на нов способ на производство;
  • - усвояване на нов пазар, на нова пазарна ниша;
  • - нов източник на суровина организация, или реорганизация;
  • - организационно нововъведение;

В същото време, бизнес предприемачът е носител и на не малък риск. Последната функция се вменява най-вече на собственика на капитал, с което все пак не се дава пълна дефиниция на същността на предприемача, но и това не е никак малко. 

 

Оценяване на предприемаческата дейност

Схващанията за предприемача се развиват като се разширява това понятие. За аграрно предприемачество не се е говорило преди около 60 години. Предприемаческата дейност обикновено е ориентирана към най-добрите иновации на пазара, носещи максимална производителност и ефективност на всеки от етапите на възпроизводствения процес.

Обществото обикновено оценява предприемаческата дейност високо, признавайки ролята на предприемача за общественото развитие и преодоляването на застоя. Преследвайки в процеса на своята стопанска дейност собствени икономически интереси, като резултат предприемача заставя да еволюционира цялата макроикономическа система.

Роля на предприемачеството:

  • a) Увеличаване на БВП;
  • b) Създаване на нови работни места;
  • c) Развива производството чрез иновации;
  • d) Предизвиква промени в структурата на производтството;
  • e) Използват се оптимално факторите на производството;
  • f) Въздейства върху растежа в икономиката.


Фактори за осъществяване на предприемачество

Факторите определящи най-силно тези тенденции в съврементото предприемачество са:

  • - Стремежът на хората към лична изява, самоусъвършенстване, самостоятелно планиране на работното време;

  • - Желание за независимост по отношение командно - заповедната система на управление, наложила се през миналия век;

  • - Възможностите за проява на гъвкавост и приспособимост към бързо менящите се тенденции на съвремието;

  • - Развитието на новата икономика, основана личното на знание и изискваща нови предприемачески решения;

  • - Глобализацията на световната икономика и бизнеса;

  • - Повсеместното разпространение на мобилните комуникации и интернет;

  • - Компютеризацията на технологиите и управлението.


Същност на икономическата предприемчивост

Икономическата предприемчивост се свързва с иновациите и инвестициите в производствената среда и поемането на риск за осъществяване на съответната развойна дейност в тази връзка.

Образ на предприемача в икономиката на страната

Предприемчивостта са качества на отделния индивид да променя работната среда, да поема риск, да променя отношенията към икономическата и производствена среда, да създава ново предприемачество, ново производство, да обновява производството, да организира производството в нови условия, да намира нови пазари, нови съдружници, нови снабдители и др.




Същността на бизнес предприемачеството

При изясняването същността на предприемачеството в бизнеса е необходимо да се отчитат поне 8 главни направления:

Икономическо направление

Според неговите представители предприемачество има тогава, когато изгодата от създаването на собствено предприятие е по-голяма отколкото индивидуалната работа в чуждо предприятие, съчетани с личен интерес към независимост и самостоятелно вземане на решения + личната отговорност за резултатите от тези решения.

Мениджърско направление.

Неговите представители считат, че един човек се проявява като предприемач тогава, когато чувства, че може да управлява група от хора, които да предприемат съвместни усилия за реализирането на определена бизнес идея.

Социологическо направление.

Според неговите представители, създаването на нови предприятия има тогава, когато в обществото са налице подходящи за целта социално-културни условия /традиции, авторитет, положително отношение към предприемача и т.н./.

Психологическо направление.

Неговите привърженици твърдят, че предприемач има тогава, когато са налице определени хора със своите уникални характеристики /виждане в бъдещето, поемане на риск, способност за постигане на целите и т.н./.

Иновативното направление.

Неговите привърженици са на мнение, че точното място на един бизнес предприемач е създаването на нови и внедряването на нови продукти и технологии, основани на последните научно - технически достижения на човечеството.

Социалната полезност.

Според тази постановка, предприемача влиза в действие на основа на принципа „Намери потребност и я удовлетвори.“, като по този начин се следва икономическата логика и естествения ход на нещата.

Търговското направление.

Според него, в основата на всяка предприемаческа дейност трябва да е заложена търговската логика „Продай, преди да купиш.“, като по този начин се постига висока ефективност на предприемаческото начинание.

Икономическата неграмотност.

Според неговите представители, бизнес се предприема при наличието на много пари и това определя всичко останало „Пари ми дай, а не акъл.“ На този принцип бяха създадени неефективните империи на кредитните милионери от зората на българския преход, които заместиха правенето на бизнес с харченето на харизани пари. Естествено, след 5 - 10 години окапаха от пазарната сцена и бързо минаха в забвение, защото бизнеса е печелене на пари, а не харчене.

 

Какво е предприемач?

Предприемач (enterpreneuer), като икономическа фигура е човек, който съчетава материални, финансови и човешки ресурси, както и други фактори на производстото, за да извършва иновации, инвестиции, създаване на ново предприятие или на ново производство, нов продукт, да осъществява търговски сделки, да обучава персонал, да реорганизира производството, да променя организацията на труда, управлението. От психологическа гледна точка има идеи, планове, поема инициативата, експериментира и рискува в приемливи граници.

Предприемачът е и управленец.

Той има определен стил да поставя целите и да предприема редица действия, за да ги осъществи. Предприемачът разработва схемата на управление и контролира изпълнението. Предприемачеството е особено характерно за създаването на малки и средни предприятия ( с персонал около 20 до 200 души).

Кой е бизнес предприемач?

Предприемач е всяко лице, което самостоятелно, от свое име, на свой риск и отговорност организира и осъществява дейност, насочена към получаването на печалба или личен доход - бизнес дейност. Бизнес-предприемачът е централна фигура в социално икономическия живот на съвременното общество, основано на пазарни отношения.

Обикновено той е бизнесмен, който непрекъснато се занимава с търсене на промени в потребностите на конкретни стоки и / или услуги и с удовлетворяване на тези потребности чрез организирането на производство, продажби, маркетинг, логистика, управление.

Предприемачът е основния субект на предприемаческата активност, стремящ се към максимизация на печалбата си за сметка на съзнателно повишаване на икономическия риск, свързан с влагането на собствен капитал и поемането на имуществена отговорност за резултатите от стопанската дейност.

Предприемач и иноватор

Предприемач и иноватор са едно и също нещо - хора, които реформират и революционизират производството чрез внедряване на изобретения, използването на иновативни технологии за производство на нови стоки или пускането на съществуващи вече стоки, но по нов начин.

 

Успешна предприемаческа дейност

Днес е общо признато, че успешното осъществяване на предприемаческа дейност заедно с обективните условия, определяни от структурите на държавно и обществено управление, е свързано с наличието у предприемача на такива субективни характеристики като:

  • - иновационен начин на мислене,
  • - увереност в себе си и своите сили,
  • - целеустременост,
  • - работоспособност,
  • - оптимизъм,
  • - способност към бързо обучение и особено - самообучение.

Неголямата вероятност от индивидуално притежаване на пълен набор от описаните качества, обуславя факта, че способност към предприемаческа дейност проявяват едва 4 - 9% от трудоспособното население. А на фона на голямата значимост на тази дейност за обществото, се налага тя да бъде регулирана по специален начин, така че в най-пълна степен да се удовлетворяват обществените потребности.

Място на предприемача в обществото

Реализацията на тази задача е свързана с известно съгласуване на частните интереси на предприемача с интересите на обществото като цяло, изразяваща се в създаването на социални механизми за регулиране на икономическите процеси и обективните закони за обществено развитие.

Някои проучвания показват, че предприемачите не представляват еднородна маса, включвайки в себе си отделни работници, дребни предприемачи, а също и управляващи собственици на едър бизнес. Социологическият анализ на първата категория от дребни собственици, занаятчии и търговци е важен с оглед мястото им между собстевниците на едър капитал и хората предоставящи своя наемен труд.

Интереса към самостоятелна изява на все повече хора от последната група расте с бързи темпове и води до ръст на дребния бизнес, в т.ч. и на сивата икономика, поради твърде разпространената бюрокрация и необоснован държавен регулационен режим в огромно количество стопански дейности.

Кой може да бъде предприемач?

Предприемач може да бъде всяко дееспособно лице над 18 години, което осъществява самостоятелна дейност в съответствие с нормативната регулация в тази област. За целта може да се използва формата на фирма (ЕТ, ООД, ЕООД) или регистрацията като самоосигуряващо се лице, особено в началните етапи на активност.

Тези регистрации се правят в местните бюра на Агенцията по вписванията по местожителство или местопребиваване на предприемача. Това става чрез подаване на заявление, съпроводено с необходимите и изискуеми документи и приложения, съобразно конкретната регулация на избраната дейност. Регистрациите се осъществяват срещу определена държавна такса.

Индивидуалната предприемаческа дейност, без образуването на юридическо лице, има известни преимущества поради упростените процедури по регистрация и отчитане на дейността. Изборът на конкретна форма за осъществяване на конкретната дейност е свързано с оптимизиране на редица финансови, икономически и юридически фактори. В този случай може да се ползва и по-лека форма на счетоводни записи.

Все още обаче държавната регулация на този вид дейност е далеч от оптималното.

Обучение по бизнес предприемачество (Business Entrepreneurship)

Сътрудничеството в областта на образованието и обучението по бизнес предприемачество е изключително важен фактор за икономическото и социално развитие на Европа и преодоляването на различията между страните членки, новоприетите страни и страните кандидатки. Необходимостта от развитието на висококачествено професионално бизнес обучение ще допринесе за решаването на различни проблеми по отношение на социалното приобщаване, кохезията, мобилността, уменията за работа и конкурентноспособността.

Активирането на гражданското съзнание за социално приобщаване и личностното развитие на човешкия ресурс са необходимост, която е доказана в Лисабонската стратегия. Преходът към икономика, базирана на знанието и осигуряваща устойчив икономически растеж с повече и по-добри възможности за работа и по-голяма социална сплотеност, поставя значими предизвикателства пред развитието на човешките ресурси.

Знания и умения за предприемачество

В условията на пазарна икономика и стимулиране развитието на малкия и среден бизнес, обучението по предприемачество е от първостепенно значение за придобиване на съответните знания и умения и насърчаването на персоналната активност. Предприемачеството, което се развива чрез обучение и придобиване на знания е фактор, който стимулира персоналната активност и подпомага генерирането на нови бизнес идеи.

От друга страна развитието на предприемачески умения, базирани на знания е основния двигател за развитието на частния бизнес, активизиране на пазара на труда и намалямане на безработицата чрез увеличаване на възможностите за самонаемане. Предприемачеството е основен двигател на всяка икономика и дисциплината за развитие на предприемачески умения, се преподава в много университети и професионални центрове за обучение в Европа.

----------------

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Моля, само сериозни коментари. Публикуват се след одобрение на редактор.

Популярни публикации - В помощ на българите у нас и по света:

Посетители

Translate / Перевод

Последователи - Абонати: