29 интересни идеи за фито бизнес
1. Изработване на сватбени букети.
2. Декоративни храсти.
Използват се както за вътрешно озеленяване на сгради -
- домове,
- офиси,
- заведения,
така и за външно
- паркове,
- градини,
- живи плетове.
Особен случай тук са елхите (рязани и в саксия), както и отглеждането по специална вековна технология на бонсаи - миниатюрни дръвчета за дома и офиса.
3. Семена - добър и много ефективен бизнес, особено за специалисти в областта. В т.ч. и селекцията на нови видове растения. Този бизнес е арена на голяма конкуренция, патентоване, генно модифициране. Дейността подлежи на съответно лицензиране в Агро министерството.
Ефективна е почти колкото и търговията с лекарства, при това без да са необходи огромни капиталовложения за производствени мощности. Подлежи на директен маркетинг и търговия по пощата, практически с целия свят (особено през интернет). Сусам, ленено семе, слънчоглед, маково семе и други се използват и за пряка консумация.
29 идеи за фито бизнес |
4. Ядки - чудесен деликатес в кухнята на почти всички народи по света. Консумират се сурови, печени, пържени, в състава на сладкиши, мезета, салати. Някои от ядките растат свободно из природата и очакват само някой да ги набере.
а) фъстъци - има много български и чужди сортове.
б) орехи - България е на едно от първите места в света по добив на орехи на глава от населението.
в) лешници - чудесен горски плод.
г) бадеми - градински плод.
д) други ядки и семена за консумация - слънчоглед, стъргали, кайсиеви ядки...
Специално внимание заслужава бизнеса с печени ядки - много ефективен, подлежи на бързо разширение.
5. Кълнове и поници - ново направление в екологичната и природосъобразна кухня. От редица семена по специална надомна технология, могат да се отглеждат кълнове и поници за директна консумация с чудесни вкусови и здравословни качества.
Най-общо технологията е накисване и покълване при стайна температура, в буркан (затъмнен), при периодично промиване с чиста вода. Намират се и специални уреди за производството на по-големи количества кълнове. Кълновете са едно от най-съвременните направления в ресторантския бизнес, както и при полуфабрикатите за дома. Необходимо е да се спазват изистванията за хигиена.
6. Зеленчуци - традиционно направление за България от векове. Българите се славят като добри градинари по света. На малко площи, в условията на поливно и екологично земеделие могат да се отглеждат много традиционни зеленчуци:
- домати, чушки, краставици, тиквички, патладжан
- лук, чесън, маруля, лапад, салати
- кореноплодни - ряпа, картофи, цвекло
7. Специално, традиционно за България, направление е изготвянето на кисело зеле и туршии, в т.ч. и за бизнес. Има добри перспективи за развитие.
8. Специално внимание заслужава отглеждането на растения за производството на био-дизел, направление в което България се специализира. Но тук става въпрос за големи площи. Предимството е осигуреното изкупуване на суровината от страна на рафинериите. В тази категория може да включим и производството на растителни масла от слънчоглед, орехи и др.
9. Плодове - традиционен продукт от кухнята на милиони хора по земята. В този случай първоначалната инвестиция (за фиданки) се изплаща до няколко години и след това, с малко поддържащи разходи, може да Ви носи чудесна „лихва“ с десетилетия напред.
Традиционни плодове за България са
- ябълките,
- сливите,
- крушите,
- дюлите,
- праскови,
- череши,
- вишни,
- кайсии и др.
Ябълките са особено подходящи за зимно съхранение. Черешите - за износ в прясно или замразено състояние за Западна Европа. Сливите - за износ под формата на конфитюр за Германия, Англия и др. страни.
Специално направление в този раздел е производството на ошав. По ефективност то се доближава до производството на ядки.
10. Друго направление е традиционното консервиране на плодове под формата на
- компоти,
- конфитюри и
- мармалади.
Промишленото производство изисква определени инвестиции в оборудване. А домашното производство може да е основа за еко туризъм или селски туризъм. Чужденците обичат домашно приготвени деликатеси.
11. Горските плодове заслужават да се обособят в отделен раздел
- малини,
- ягоди,
- капини,
- касис,
- арония,
- дренки,
- боровинки и др.
Вариантите са два - събиране на горски плодове, които поради качествата си са истински деликатес и култивирани - които подлежат на замразяване и износ, а също и на преработка под формата на конфитюри, компоти, плодови млека.
12. Соко производството е сравнително нов отрасъл, заемащ все по-голям дял от пазара на безалкохолни напитки. Изисква значителни инвестиции. А правенето на фреш може да започнете с 30 лв инвестиция.
13. Гроздето има специален статут в бита на българите от хилядолетия. Използва се за консумация и за всевъзможни видове вина. Съществуват многобройни домашни рецепти, които могат да послужат за основа при изграждането на собствена винарска изба. Традиционен бизнес с вековна история и много почитатели. Предмет е и на специализиран туризъм за почитатели на дегустацията на различни сортове и реколти.
14. Гъбо производството - традиционен бизнес за България от векове. Има два варианта - събиране и предаване за преработка на диви гъби. Изисква се разрешително и лиценз за берачите. Отглеждането на култивирани гъби (култивирана печурка) за пряка консумация и за консервиране.
15. Билко производството е специален раздел от фито бизнеса. България се слави като една от най-богатите на билки страни в света. И тук има две основни направления - събиране на диви билко и отглеждане на култивирани билки. Обикновено се работи по заявка на фармацефтичните компании, които всяка година предоставят списъци с необходимите им видове и количества. Билкарството подлежи на разрешение и лизензиране на берачите. Основа е на многобройни възможности за бизнес.
16. Специални направления са билкарите - лечители и производството на билки под формата на хранителни добавки. Две изключително перспективни направления за бизнес. Една известна американска компания от 100 години е завладяла целия свят с една билкова рецепта. А ние, българите имаме хиляди подобни рецепти!! НЕЩО КАТО ПЕТРОЛА ПРИ АРАБИТЕ!! (Само заради това трябва да се появи Кхана и да поеме нещата в свои ръце!).
17. Маслодайните култури са отделен раздел, излизащ от билките. Особено внимание и грижи заслужава българската роза с най-доброто розово масло в света, с което сме прочути поне от 17-ти век. В това направление са създадени множество програми за равитие за маслодайните райони. В този раздел влиза и лавандулата, а и други маслодайни култури.
18. Хмелът е интересно направление за бизнес, тясно свързан с производството на бира.
19. Подправките са не по-малко популярни у нас от билките и също са основа за добър бизнес по подобие на ядките и ошава. Използват се в суров и сушен вид. Индустрията по тяхното сушене и опаковане търпи сериозно развитие.
20. Кунг-фу - малката семейна градина 10 х 10 м беше много популярна през 80-те години на миналия век. Тя и днес има живот сред много пенсионери и е възмож-ност за облекчаване на семейния бюджет, при това с екологично чисти продукти.
21. Надомното отглеждане на растения за консумация е вид мини разновидност на кунг-футо. В къщи могат да се отглеждат
- чесън,
- лук,
- ягоди,
- домати,
- люти чушки,
- лимони и др.
22. Компостът и биохумусът са важни направления в екологичния фито бизнес и се оформят като сериозен самостоятелен бизнес с много възможности за индивидуално включване.
23. Специално внимание заслужава бизнеса с подготовката на разсад. Икономичен и ефективен начин да се почели от фито бизнес.
24. Парникът или мини оранжерията направи в миналото много хора милионери, понеже осигурява продукция целогодишно. Има два варианта за използването й - за производството на цветя и на зеленчуци.
25. Екзотичните растения са самостоятелно направление във фито бизнеса. Например, производството в надомни условия на екзотични палми.
26. Картофопроизводството има специално място сред грудковите растения. В някои страни като Полша и Германия, то е от решаващо значение, сравнимо с производството на хляб у нас и на ориз - в източна Азия. У нас някои хора забогатяха с производство на картофи.
27. Бостанът е традиционна форма на занятие в някои райони на страната - дини, тикви, пъпеши - все традиционни продукти за нашата трапеза, а следователно и - добри източници за доходи.
28. Кафето и чая не са български продукти, но са добра идея за бизнес, под формата на специализирани магазини или заведения. Употребата на кафе бележи постоянен ръст през последното десетилетие.
29. Има редица професии, свързани с фито бизнеса, които са добри източници за доход -
- аграномство,
- екоземеделие,
- фитолаборатория,
- фитоселекция,
- генно инженерство и др.
|
----------------
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Моля, само сериозни коментари. Публикуват се след одобрение на редактор.